مصر: زنان، مسیحیان در میان گروه‌های ناراضی از دولت جدید

ولوم: زمانی که رئیس‌جمهور اسلام‌گرای مصر، محمد مرسی در اواخر ژوئن انتخاب شد، قول داد که با تشکیل دولتی دربرگیرنده‌ی زنان، مسیحیان، جوانان و حتی هنرمندان و روشنفکران تمامی مردم مصر را نمایندگی کند.

اگرچه رئیس‌جمهور گفت که صدای همه‌ی مصریان را شنیده است، به نظر می‌رسد دولت قابل پیش‌بینی که هفته‏ی گذشته معرفی شد، برای بسیاری مایه‌ی ناامیدی بوده است. چرا که در مقابل آرمان‌هایی که مشوق انقلاب سال گذشته بود و در نهایت به سرنگونی حسنی مبارک انجامید، یک عقب‌گرد به حساب می‌آید.

کابینه‌ی جدید متشکل از اسلام‏گرایان و تکنوکرات‌ها و همچنین بروکرات‌های ارشد کابینه‌ی قدیمی است که توسط شورای نظامی منصوب شده‏اند؛ شورای نظامی‌یی که هنوز از قدرت سیاسی قابل توجهی برخوردار است. پست‌هایی کلیدی چون وزیر اطلاعات و وزیر آموزش و پرورش به دو تن از اسلام‌گرایان سپرده شده است.

رهبر مسیحیان قبطی مصر گفت دولتی که به نخست وزیری هشام قندیل تشکیل شده است ناعادلانه است، چرا که حقوق قبطیان را که تقریبن ۱۰ درصد جمعیت یک کشور ۸۲ میلیونی را تشکیل می‏دهند، نادیده می‌گیرد.

اسقف پاچومیوس به روزنامه‌ی مصری “شروک” گفت: «من مقام نخست وزیر در دولت جدید را تبریک نمی‌گویم، چرا که آرایش آن ناعادلانه است». وی همچنین افزود که دولت جدید باید از میان ۳۵ جایگاه اسقف‌نشینی دست کم چهار نماینده‌ی قبطی را به همراه چهار پست در بر می‏گرفت.

تنها دو زن در میان کابینه دیده می‏شوند که از این میان نادیه زخاری یک قبطی نیز است. زنان که تقریبن ۵۲ درصد جمعیت مصر را تشکیل می‌دهند و پا به پای مردان در قیام منتهی به خلع مبارک مشارکت داشتند، احساس می‏کنند پس از گذشت یک سال و نیم از انقلاب همچنان نادیده گرفته می‏شوند.

سلما نقاش، محقق در زمینه‌ی مطالعات فمینیستی نظراء و وکیل مدافع حقوق زنان گفت: «فرآیند تشکیل دولت تقلبی بود. اعطای یک یا دو پست کم اهمیت به زنان یا قبطی‌ها به معنی آن نیست که دولت دربرگیرنده‏ی این گروه‌هاست».

نقاش اضافه کرد که نا امیدی او تنها به این دلیل نیست که رئیس جمهور در به‌کارگیری تعداد کافی زنان در هیئت دولت قصور ورزیده، بلکه او از مشورت سیاست‌مداران یا روشنفکران زن نیز خودداری کرده است.

گروه اسلام‌گرای محافظه‌کار افراطی مصر، نهضت سلفی‌ها، که حدود ۲۵ درصد پارلمان منحل شده‌ی اخیر را تشکیل می‌داد، در دولت جدید نقشی ندارد. النور، بازوی سیاسی این نهضت، مرسی را به خاطر خودداری از رایزنی با اعضای حزبش مورد انتقاد قرار داد.

همچنان که کشور مصر به سمت پیش‏نویس یک قانون اساسی جدید حرکت می‌کند، بسیاری از لیبرال‌ها، سکولارها، مسیحیان، زنان و غیر مسلمانان تاکید بر سندی دارند که وقتی ارتش و اسلام‌گرایان برای قدرت‌ گسترده‌تر در حال کشمکش هستند، از حقوق اجتماعی آنان محافظت کند.

یوسف سیدهم، سر ویراستار روزنامه قبطیWatany، می‌گوید: «راه حل در قانون اساسی است. من بیشتر علاقه‌مندم تا ببینم یک مرد برای حقوق زنان به پا خواسته است یا یک مسلمان برای دفاع از حقوق مسیحیان. ولی اگر بخواهیم بی‌پرده سخن بگوییم، برای دفاع از زنان به یک زن و برای دفاع از مسیحیان به یک قبطی نیاز داریم و این نشان می‌دهد که مصر هنوز تا حد زیادی بیمار است».

ترجمه: نسیم.ا

منبع: Los Angeles Times

Tags: , , ,

پاسخ دهید