سازمان ملل: با این رشد، تا سال ۲۰۲۰ ، تعداد ۱۴۰ میلیون دختر بچه ازدواج کرده خواهیم داشت

زنان و قوانین:
کمسیون وضعیت زنان سازمان ملل متحد، شمول مسئله‌ای ازدواج دختر بچه‌ها را در معاهده رفع خشونت علیه زنان مطرح کرد. در همین حال کشور مالاوی نیز قصد افزایش سنّ قانونی‌ ازدواج از ۱۵ به ۱۸ سالگی را دارد.

به عقیدهٔ سازمان ملل، با این نرخ رشد، تا سال ۲۰۲۰ بیش از ۱۴۰ میلیون دختر بچه ازدواج کرده خواهیم داشت.

بر اساس گزارش صندوق جمعیت سازمان ملل در جلسه‌ای که درباره ازدواج بچه‌ها در روز پنجشنبه در کمیسیون وضعیت زنان برگزار شد، از این ۱۴۰ میلیون، ۵۰ میلیون زیر ۱۵ سال هستند. با وجود اینکه نرخ ازدواج بچه‌ها در بین و داخل کشور‌ها متفاوت است، بیشترین نرخ را نواحی روستائی کشور‌های جنوب صحرای آفریقا و جنوب آسیا دارا هستند.

در جنوب آسیا تقریبا نصف زنان تا قبل از ۱۸ سالگی ازدواج می‌کنند. در کشور‌های جنوب آفریقا این رقم بیش از یک سوم است . ۹ کشور از ۱۰ کشور دارای بیشترین نرخ ازدواج بچه ها، در آفریقا هستند. کشور نیجر با ۷۵% بیشترین نرخ را دارد. پس از عیان کشور‌های جمهوری چاد و آفریقای مرکزی با ۶۶%، گینه با ۶۳%، موزبیک با ۵۶%، مالی با ۵۵%، بورگینا فاسو و سودان جنوبی با ۵۲%، مالاوی با ۵۰% قرار دارند. بنگلادش با ۶۶% کشور دهم است.

میشل باچلت، مدیر زنان سازمان ملل متحد، ازدواج کودکان را نقض حقوق زنان خواند چرا که باعث ترک تحصیل، افزایش خطرات بهداشتی و درمانی به دلیل زایمان‌های زود هنگام و افزایش احتمال خشونت‌های جنسی‌ علیه آنان میشود.

بررسی مثل ازدواج بچه‌ها هم اکنون در کمسیون وضعیت زنان برای رفع خشونت علیه آنان در حال برسی‌ است.

در روز ۵شنبه انجمن زنان جوان مسیحی‌ جهان، طی‌ دادخواست خواستار متعهد شدن کمسیون زنان به پایان داده ازدواج بچه‌ها تا قبل از سال ۲۰۳۰ شد.

اما موانع بسیاری برای رسیدن به این هدف بلاخص در کشور‌های فقیر وجود دارد. چرا که منابع مالی کمتری برای نگاه داشتن دختران در مدارس وجود دارد و از طرفی‌ ازدواج زود هنگام دختران را یک سنّت مقبول می‌دانند.

برای حل این مشکل در مالاوی دولت در حال طرح قوانینی برای افزایش سنّ قانونی‌ ازدواج از ۱۵ به ۱۸ سال است. امید است که این کار تا سال ۲۰۱۴ انجام شود. هم چنین دولت در حال تلاش برای فرستادن دختران به مدارس ابتدایی و راهنمایی است.

موضوع ازدواج زود هنگام یک چالش عمده‌ای بهداشتی نیز محسوب میشود و تلاش‌های گسترده‌ای برای پائین آوردن نرخ مرگ و میر هنگام زایمان در حل انجام است. در مالاوی نرخ مرگ و میر هنگام زایمان ۶۷۵ نفر از هر ۱۰۰۰۰ نفر است. کاترین گوتانی، وزیر بهداشت و دارمان مالاوی اظهار داشت که بر اساس برسی‌‌های اخیر اغلب این مرگ و میر‌ها در زنان بین ۱۵ تا ۱۹ سال است. او به گاردین گفت که نگرانی عمده ما از ازدواج‌های زود هنگام بالا رفتن نرخ مرگ‌و میر زایمان است. به گفته او مالاوی یکی‌ از بیشترین نرخ‌ها را در این زمینه داراست.

خانم باندا، رئوس جمهور مالاوی افزود که زایمان نباید باعث مرگ زنان ما شود و لذا باید به ازدواج زود هنگام پایان داد.

بنا به گفته سازمان ملل، پیچیدگیهای حاصل از حاملگی‌ و زایمان عامل اصلی‌ مرگ دختران بین ۱۵ و ۱۹ سال است. هم چنین در کشور‌های فقیر به دنیا آوردن فرزندان مرده ۵۰% در زایمان‌های زیر ۲۰ سالگی بیشتر است نسبت به زایمان‌های انجام شده بین ۲۰ تا ۳۰ سالگی.

موضوع ازدواج بچه‌ها چندین سال است که در کشور مالاوی مطرح بوده ولی‌ با سر کار آمدن خانم باندا این موضوع با جدیت بیشتری در حال پیگیری است. این مسئله هم چنین در طرح ایمانی‌ مادران نیز مطرح گردیده است. بخشی از این طرح مختص به برقراری رابطه با رئوس قبائل و تشویق آنها به فرستادن کودکان بلاخص دختران به مدارس است. هم چنین تلاش هایی برای بر طرف کردن این باور غلط که ازدواج زود هنگام باعث بریکت زندگی میشود در حال انجام است.

اما چالش تامین مالی برای فرستادن کودکان به مدرسه هم چنان وجود دارد. هارا میگوید رئیس جمهور خرج به مدرسه رفتن دختران را میدهد و همهٔ وزیران را نیز به این امر تشویق می‌کند ولی‌ هنوز منابع مالی‌ کافی‌ برای ارائه تحصیل رایگان به همهٔ دختران در مقطع راهنمایی وجود ندارد.

به عقیده هارا امکان تحصیل در مقطع راهنمایی برای دختران تاثیر مثبتی بر نرخ ازدواج کودکان خواهد گذاشت.

فقر عمل اصلی‌ ازدواج کودکان است. خانواده‌های فقیر تمایل بیشتری به زود ازدواج کردن دختران خود دارند چرا که این به معنی‌ کم تر شدن تعداد افرادیست که باید سیر شوند. هم چنین چشم انداز دریافت “قیمت عروس” به معنی‌ پول یا کلائی که در ازای شوهر دادن دختران میگیرند یکی‌ دیگر از عوامل تمایل خانواده‌های فقیر به ازدواج زود هنگام دختران است.

به گفته هارا دولت در حل اجرای طرح‌های مشاور‌ای در سراسر کشور برای جلب حمایت و نیز بالا بردن سطح آگاهی‌ است. امید میرکد این تلاش‌ها منجر به بالا رفتن سنّ ازدواج شود.

ترجمه: ن. ا
منبع: گاردین

Tags: , , , , ,

پاسخ دهید