ایران: اعتراض تندروها به انتشار یک شعر به دلیل “توهین به زنان چادری”

در پی انتشار شعر «جملگی کلاغ» سروده‌ی منصور اوجی، در نشریه بخارا حملات تندروها علیه این نشریه آغاز شد که خواستار برخورد با نشریه مذکور بودند.

آنها با انتشار بیانیه‌ای ضمن محکومیت انتشار  آنچه ” مطالب متناقض با ارزش های ایرانی اسلامی و توهین به زنان چادری” خوانده اند، از مسئولان مربوطه و شورای نظارت بر مطبوعات درخواست کرده‌اند “ضمن بررسی این موضوع از ادامه این جسارات که بمنظور تقدس زدایی صورت میگیرد جلوگیری نماید.”

در بخشی از بیانیه این دانشجویان آمده است: «اقدام وقیحانه مجله بخارا؛ مجله ای فرهنگی هنری! که کمتر بویی از فرهنگ به خود دارد و توهین به حجاب برتر در حالی صورت گرفت که چادر نماد حجاب زهرایی است و توهین به این ارزش والا ما را بر آن میدارد که انگار مظلومیت اهل بیت پایان ندارد. اهانت کم سابقه عده ای معلوم الحال داغ ایام عزاداری شهادت مظلومانه امیرمومنان را دوچندان و دوستداران علوی را داغ تازه ایست.»

منصور اوجی در سال ۱۳۱۶ در شیراز متولد شده است. وی در رشته فلسفه و علوم تربیتی از دانشسرای عالی تهران فارغ التحصیل شد و در رشته زبان و ادبیات انگلیسی از دانشگاه شیراز فوق لیسانس خود را گرفت.

متن شعر مذکور در زیر آمده است:

از جماعت زنان دلم گرفت
آن جماعت عظیم
روز جشن
صبح عید
یک کبوتر سفید بینشان نبود
جملگی سیاه
جملگی کلاغ

(منصور اوجی)

Tags: , , ,

پاسخ دهید