پیام تبریک شبکه بین المللی زنان و قوانین در جوامع مسلمان به پروفسور کریمه بنون به مناسبت انتصاب به سمت گزارشگر ویژه سازمان ملل در حوزه حقوق فرهنگی


شبکه بین المللی زنان تحت قوانین مسلمانان (WLUML) مفتخر است اعلام کند که عضو هیات مدیره ما، پروفسور کریمه بنون، به عنوان گزارشگر ویژه سازمان ملل در حوزه حقوق فرهنگی منصوب شده است. پروفسور بنون، استاد حقوق بین الملل در دانشگاه دیویس کالیفرنیا، به عنوان یک صدای جهانی پیشرو در دفاع از زنان مدافع حقوق بشر، علیه افراطی گری ایستاده است و حقوق زنان را از فرهنگ و آزادی مذهب، طلب می کند.

 headshot

‌کریمه بنون در طول دو دهه گذشته در مقابله با بنیادگرایی‌ها و برای ارتقای حقوق بشر زنان کار کرده‌است. کار او در این حوزه، به خصوص کتاب ” اینجا به فتوای تو عمل نمی شود: داستان‌های ناگفته از مبارزه علیه بنیادگرایی اسلامی”، در روشنگری راجع به تنوع فرهنگ ها در جوامع مسلمان و برجسته کردن مقاومت علیه گروه های افراطی، تحول آفرین بوده است. ” اینجا به فتوای تو عمل نمی شود” جایزه معتبر ادبیات صلح “دایتون” را برای اثر غیرداستانی ۲۰۱۴ از آن خود کرده و در سراسر جهان، از امارات متحده عربی گرفته تا کنیا و استرالیا با استقبال وسیع روبرو شده است.

گستره فعالیت‌های کریمه بنون در حوزه حقوق زنان در طول دو دهه گذشته، با شبکه ما و گروه‌های دیگر، همواره بر محور سئوالاتی درباره فرهنگ استوار بوده است؛ اینکه چگونه فرهنگ، مورد مذاکره قرار می‌گیرد، نقد می شود و شکل می‌گیرد؛ و دلالت آن بر حقوق زنان و عدالت جنسیتی چیست. برتری پیوسته کریمه بنون در تحقیق و تحلیل و تجربه فراوان مطالعات میدانی در بسیاری از مناطق جهان، او را به یک انتخاب عالی و ممتاز برای برعهده گرفتن وظیفه در حوزه حقوق فرهنگی جهت تحلیل رویکردهای  بومی (زمینه-محور) برای همبسته کردن حقوق فرهنگی، تنوع فرهنگی و حقوق بشر جهانشمول بدل کرده‌است.

به عنوان گزارشگر ویژه در حوزه حقوق فرهنگی، کریمه بنون فرصتی برای افزودن بر کار گزارشگر قبلی، فریده شهید، در حوزه حقوق بشر زنان که اغلب به نام فرهنگ و مذهب نادیده گرفته می شود خواهد داشت. ما، در شبکه بین المللی زنان و قوانین در جوامع مسلمان این موفقیت را به  وی تبریک می گوییم و برایش آرزوی  تداوم توفیق در تلاش برای پیشبرد حقوق بشر زنان و مطالبه  حقوق زنان در سراسر دنیا داریم.

 

Tags: , ,

پاسخ دهید