مالدیو: حکم صد ضربه شلاق دختر ۱۵ ساله نقض شد

مجازات یک دختر ۱۵ ساله  که به دلیل رابطه جنسی پیش از ازدواج به صد ضربه شلاق محکوم شده بود توسط دادگاهی در مالدیو نقض شد.

دادگاه عالی مالدیو چهارشنبه ( ۲۲ آگوست ۲۰۱۳) اعلام کرد این دختر که ناپدریش به اتهام تجاوز به او درحال محاکمه است به اشتباه توسط دادگاه نوجوانان به رابطه جنسی پیش از ازدواج محکوم شده بود. رابطه پیش از ازدواج در مالدیو، کشور محبوب توریست ها، غیر قانونی است.

حکم اخیر مورد استقبال گروه های مدافع حقوق بشر که از تصمیم پیشین به خشم آمده بودند، قرار گرفت. پلی تروسکات معاون بخش آسیای و اقیانوس آرام سازمان عفو بین الملل گفت:” ما از نجات یافتن این دختراز مجازاتی غیرانسانی بر مبنای محکومیتی ناعادلانه خشنودیم و امیدواریم محکومیت به طور کلی لغو شده باشد نه فقط مجازات.”

“اصولا هچ کس را نباید برای رابطه جنسی خارج از ازدواج محاکمه کرد.”

خانم تروسکات افزود شلاق زدن اعمال خشنوتی غیر انسانی و نیز رفتاری تحقیر امیزاست و دولت مالدیو باید کلیه  مجازات های شلاق را ملغی نماید.

در این حکم اعلام شده حکم دادگاه بدوی بر مبنای اقراری بوده که آن دختر تحت فشارو استرس ناشی از ضربه روحی انجام داده است و در چنین شرایطی و پس از تجاوزی که عنوان مینماید ، شرایط محاکمه و اقرار را نداشته است.

در ماه فوریه ، در پی خشم و فشارهای بین المللی دولت مالدیو اجرای حکم ۱۰۰ ضربه شلاق این دختر را به بعد از ۱۸ سالگی موکول کرده بود.

زمانی که پلیس در حال تحقیقات برای رسیدگی به شکایت این دختر، که به دلایل قانونی نمیتوان نام او را ذکر کرد، برای مورد تجاوز قرار گرفتن رسیدگی می کرد کشف کرد که او رابظه جنسی با رضایت با مرد دیگری داشته است که همین باعث تشکیل پرونده علیه او شد.

مسعود عماد سخنگوی ریاست جمهوری به خبرگزاری ای اف پی اعلام کرد :”رییس جمهور محمد وحید از نتیجه دادگاه ابراز خرسندی نموده است”. آقای عماد افزود:” سیاست دولت  حمایت از قربانیان است لیکن این امر باید در چارچوب قانون انجام شود.”

زمانی پرونده به دادستانی ارجاع شد که پلیس از وجود نوزادی مرده که در جزیره “فیدهو” واقع در جزیره مرجانی شیویانی در شمال کشور دفن شده بود خبردارشد. ناپدری دختر مورد نظر متهم است که  با تجاوز به دختر اورا باردار نموده و نوزاد را کشته است.

نظام حقوقی مالدیو ، مجمع الزایری مسلمان با جمعیت چهارصد هزار نفر، آمیزه ای از نظام شریعت ( نظام اسلامی) و نظام حقوقی انگلیسی (کامن لا) است.

ترجمه: مریم بابایی

MALDIVES – GIRL’S 100 LASHES SENTENCE OVERTURNED

Tags: , , , , ,

پاسخ دهید