مصر: مبارزات علیه آزار جنسی در روز عید شدت خواهد گرفت

ولوم:

کمپین­های مبارزاتی علیه آزار و اذیت،  برای مبارزه با آزار جنسی در طول تعطیلات عید تجمع خواهند کرد.

“مرد باشید”، “دختران مصر خط سرخ­اند”، “جوانان کشور”، “هلال احمر” و “خودت باش و مصر را بساز” از تعداد کمپین هایی هستند که جهت متوقف ساختن آزار جنسی در خیابان­ها تجمع خواهند کرد.

شرن بدر، موسس کمپین “مرد باشید” می­گوید: “آموزش داوطلبان برای سه روز از دوشنبه شروع خواهد شد”. وی همچنین ضمن امیدواری از شرکت کردن صد داوطلب برای شرکت در تجمعِ روز عید گفت:” امروز آموزش­ها در دفتر هلال احمر شروع خواهد شد و از فردا در دانشگاه قاهره.”

وی افزود: داوطلبان آموزش خواهند دید که چطور با مردان سلطه­جو سروکار داشته باشند و چطور قبل از اینکه اتفاقی بیفتد آزار و اذیت­ها را متوقف کنند. کمپین­ها روز دوم و سوم عید یعنی روز شنبه و یکشنبه ی هفته ی آینده فعالیت خود را آغاز خواهد کرد.

طبق گفته های دیانا فرید موسس کمپین ” دختران مصر خط سرخ­اند”، آموزش­ها  بر دلایل وجود آزار و اذیت­ها در جامعه­ی مصر تاکید خواهد داشت و اینکه چطور مشکلات را از سر راه بردارند، همچنین نحوه­ی سرکارو داشتن با مجرمان، بکار گیری زبان مناسب و کمکهای روانشناختی به قربانیان را در دستور کار خود دارند.

فرید گفت هدف از چنین رویدادی این است که ” آگاهی درباره­ی این موضوع و جلوگیری از آزار و اذیتها افزایش یابد”. بیشتر کمپین­ها طی هفته های گذشته برای افزایش آگاهی درباره­ی این موضوع با هم فعالیت کردند و برای برگزاری رویدادهایی در طول عید آماده شدند. بویژه مرکز شهر قاهره، در زمینه­ی آزار جنسی بسیار بدنام است، کمپین “شما محکوم خواهید شد” آگاهی افراد را در این زمینه که چرا محکوم هستید بالا می­برد که در روزهای سوم و پنجم عید برگزار خواهد شد.

بکارگیری عملکردی متفاوت، فرخوانی دیگر در راستای این مبارزات است. “اذیت کردن مزاحم” رویدادی در فیس بوک نامیده می­شود که این هفته تشکیل شد و از مردان درخواست کرده تا با اسپری رنگ روی تی­شرت­های خود بنویسند:”من مزاحم هستم”. این گروه در مرکز قاهره مشغول به کار خواهند شد.

خانم بدر با اینکه از چنین گروهی در فیس بوک خبر نداشت، زمانی که نام آن را شنید خیلی هیجان زده نشد. وی درباره­ی یکی از رویدادهای قبلی در خیابان توضیحاتی داد و سپس گفت:”گروهای دیگری از مردان وجود داشتند که با لخت کردن مزاحمان آنها را تحقیر کنند، اما رفتار ما خشونت آمیز نیست، سعی داریم تا از آزار و اذیت­ها جلوگیری کنیم، مجرمان را به پلیس تحویل دهیم و دختران بتوانند در این موارد شکایتنامه تنظیم کنند.

فرید همچنین اشاره کرد ترجیح می­دهد تا داوطلبان در برخورد با مردم و حتی مزاحمان باوقار رفتار کنند. وی به داوطلبان آموزش می­دهد تا دوستانه برخورد کنند، زیرا اگر رفتارشان با مردم شبیه کسانی باشد که بهتر از آنها هستند، هیچ کس به حرفشان گوش نخواهد داد. وی افزود که اگر پرخاشگرانه با مزاحمان برخورد کنیم همه چیز به نوبه­ی خود خشونت آمیز خواهد بود و بهتر است تا بجای این کار آنها را اغفال کنیم.

طی این رویدادها معمولاً اتفاقی از سوی مزاحمان نمی­افتد، اما طبق گفته­ی فرید: “یک روز در خیابان کافی نیست”. رسانه­ها نیز نقش بسیار مهمی را در بزرگنمایی چنین فعالیتهایی از سوی کمپین­ها دارند بنابراین در دراز مدت تاثیر آن دیده خواهد شد.

منبع: دیلی نیوز مصر

مترجم: اکرم مینویی

Tags: ,

پاسخ دهید