هندوستان: اعتراض زنان به رسم “سه طلاقه کردن”

منبع: هندو

ماجرا از یک خورشت کاری شروع شد. غذایی که دخترش خیلی دوست داشت. ۱۱ سال پیش در یک روز شوم، زمانی که فرهانا پروین با دقت تکه های کوچک مرغ کاری را برای دخترش جدا میکرد، شوهرش از او رنجید. فرهانا که در آن زمان سومین فرزند خود را باردار بود، برای خانواده شوهرش غذایی سخاوتمندانه درست کرده بود. “من حدود ۵ کیلو خورشت کاری به اضافه بریانی و ده جور غذای دیگر درست کرده بودم. اما زمانی که شوهرم دید که دارم به دخترم غذا میدهم عصبانی شد و گفت چرا به جای دخترم به مادرش غذا نمیدهم. او مرا متهم کرد که بیشتر هوای فرزندانم را دارم.” روز بعد سلیم خانه را همراه مادرش ترک کرد و سه بار تکرار کرد “طلاق. طلاق. طلاق”

 

در یک روز بارانی در بمبئی، زنان و کودکان در میدان آزاد گرد آمدند و با پلاکاردهایی که در دست داشتن به رسم سه طلاقه کردن اعتراض کردند

فرهانا پس از مرگ همسر اولش با سلیم ازدواج کرده بود و از ازدواج اولش دو فرزند داشت. او در یک سالن زیبایی کار میکرد و به سلیم مبلغ زیادی پول قرض داده بود تا بتواند یک کالسکه خودکار بخرد. حالا او پنج دخترش را به تنهایی بزرگ میکند. بزرگترین دخترش ۱۲ ساله است و فرهانا به تلخی میخندد و می گوید “از من نپرس که چطور زندگی میکنم.”

در یک روز بارانی در بمبئی، زنان و کودکان در میدان آزاد گرد آمدند و با پلاکاردهایی که در دست داشتن به رسم ناپسند سه طلاقه و همچنین افزایش طلاقهای از راه دور از طریق اسکایپ و فیس بوک اعتراض کردند.

انجمن زنان مسلمان محله براتیه آندولان که اخیرا اعتراضی سراسری در هند را سازماندهی کرده، به تازگی بروشوری منتشر کرده که به مطالعات موردی دقیق درباره زنانی سراسر هند پرداخته که به وسیله این رسم قدیمی توسط شوهرانشان با گفتن سه بار کلمه طلاق از طریق اسکایپ فیس بوک یا اس ام اس، طلاق داده شده اند. این انجمن امیدوار است که با ارائه این مستندات محکم، راه برای ارائه یک راه حل سریع هموار شود.

سیده بانو در پون زندگی میکند. او به طور مداوم از سوی شوهر و خانواده شوهرش مورد سو استفاده مالی قرار میگرفت تا آپارتمان و پول خود را در اختیار آنها قرار دهد. زمانی که او به خانه خود رفت تا اولین کودکش را به دنیا بیاورد، همسرش دیگر او را بر نگرداند. او میگوید “دخترم هشت ماهه است. آنها مرا به خانه راه نمی دهند. من تمام روز در جاده ماندم تا آخر همسایه ها مرا به خانه شان بردند.” همسر سیده که یک افسر پلیس است بعدا از طریق پست برای او یک طلاق نامه فرستاده است.

رسم معمول این است که شوهر سه بار کلمه طلاق را در مقابل چند شاهد گذری تکرار کند و بعد یک قاضی گیر بیاورد که بر آن صحه بگذارد. در ماه ژوئن امسال، بدار سعید، نخستین زنی که ریاست هیات وقف و کمیسیون اقلیت نادو تامیل را بر عهده دارد، دادخواستی عمومی در دادگاه عالی مدرس مطرح کرده است که در آن از قاضی ها خواسته شده صدور طلاقنامه را متوقف کنند. او میگوید “بارها اعلام شده که هر طلاقی که قبل از اینکه مرحله میانجیگری و مصالحه طی شود صادر شده باشد بی اعتبار است. “

درخواست ممنوعیت طلاق کلامی در هند زیاد با موفیقت رو به رو نبوده است، هر چند که سالهاست این بحث وجود دارد. فعالانی چون مهندس اصغر علی و قطوب جهان کیداوی از اعضای موسسه مطالعات اسلامی بمبئی، تلاشهای زیادی انجام داده اند تا قوانین احوال شخصیه اسلام را تدوین و طبقه بندی کنند. پیش نویسی که سال گذشته آماده شده بود، به دنبال آن بود که رسم سه طلاقه را ممنوع اعلام کند و چند همسری را نیز محدود نماید. در قانون واقعی اسلام، به گفته این افراد، چیزی به نام سه بار عنوان کردن واژه طلاق در یک جلسه وجود ندارد. بلکه هر بار طلاق، ماههای طولانی انتظار را در پی دارد که در این مدت خانواده و دوستان سعی میکنند طرفین را آشتی دهند.

دیوارهای دفتر انجمن زنان مسلمان محله براتیه آندولان در خروادی، پوشیده از تابلوهایی با جمله های ساده است که به زنان در مورد حقوقی که دارند میگوید. نیرمالا یکی از فعالان این مرکز میگوید “اگر زنی پیش ما بیاید و شکایت کند، ابتدا سعی میکنیم همسرش را بخوانیم و مشکل را حل کنیم.” این مرکز هر ساله حداقل ۱۵۰ مورد پرونده سو استفاده و یا طلاق کلامی دریافت میکند. جالب آن که به نظر میرسد شمار این پرونده ها رو به افزایش است، زنانی که تنها سه چهار ماه از ازدواجشان گذشته به این مرکز مراجعه میکنند و میگویند که به سادگی طلاق داده شده اند. خاتون غفور یکی از زنانی که به مدت دو دهه است با رسم طلاق کلامی مبارزه میکند میگوید یک مورد را به یاد می آورد که شوهر یک زن از پدر زنش درخواست میکند بیاید و ببیند که او برای شام چه چیزی درست کرده است. سپس سر شام او را طلاق میدهد. فاطمه قریشی، یکی دیگر از فعالان میگوید که برای مردان طلاق کلامی خیلی ساده است چرا که به راحتی یک قاضی پیدا میکنند تا حکم طلاق را تایید کند.

از خاتون می پرسیم اگر مردها میتوانند پشت تلفن زنشان را طلاق دهند، چرا نمیتوانند پشت تلفن ازدواج کنند؟ نورجان یکی دیگر از فعالان میگوید که طلاق کلامی یک قانونی غیر انسانی و غیر اسلامی و خلاف قرآن است. دختران را در سنین پایین شوهر میدهند زمانی که هنوز با سواد نیستند. آنها را تحت شکنجه های روحی و جسمی قرار میدهند، درخواسته جهیزیه های سنگین از آنها دارند و تهدید به طلاق همیشه مثل یک شمشیر بر گلوی آنهاست.

کشورهای متعدد اسلامی از جمله مصر، اردن، ایران، مراکش، یمن و سودان طلاق فوری کلامی را ممنوع اعلام کرده اند، همسایگان هند یعنی پاکستان و بنگلادش نیز چنین کرده اند. اکنون نوبت هند است.

 لینک وب سایت: No, no and no again

Tags: , , ,

پاسخ دهید