ایران: رشته های رینگی مغایر با ارزش‌ها، کرامت و شخصیت زن است

تاریخ انتشار: دوشنبه, ۱۲ دی ۱۳۹۰

معاون بانوان وزارت ورزش و جوانان با انتقاد از اعتراض‌های اخیر در مقابل ممنوعیت حضور بانوان در رشته‌های رینگی گفت: رشته‌های رینگی ضریب آسیب پذیری بالایی دارند و از طرفی فضای فرهنگی موجود در آن‌ها مغایر با کرامت زن مسلمان است.

مرضیه اکبرآبادی، درباره انتقاد اهالی موی‌تای از تصمیم وزارت ورزش و جوانان مبنی بر ممنوعیت حضور بانوان در رشته‌های رینگی اظهار کرد: مردادماه و پیش از مسابقه‌های جهانی کیش جلسه‌ای با رییس فدراسیون انجمن‌های ورزشی و مسئول انجمن موی‌تای داشتیم. آن‌ها ضرب‌الاجل یک روزه تعیین کردند و گفتند که ما مجوز دهیم تا از یکی از اساتیدی که از منطقه شرق آسیا به این مسابقه‌ها آمده بود، استفاده و کلاس آموزشی برگزار کنند. چون فرصت کوتاه بود، مجوز دادیم و همان موقع به مسئولان این فدراسیون گفتیم که فعالیت در این رشته نیاز به بررسی‌های بیشتر دارد. پس از آن رفتند و دیگر پیگیر نشدند.

وی ادامه داد: در صورتجلسه‌ای به تاریخ ۲۲ مرداد اعلام کردیم که این رشته مغایر با ارزش‌ها، کرامت و شخصیت زن است و آن را تایید نمی‌کنیم. پس از آن آمدند و گفتند که اعزام به مسابقه‌های جهانی ازبکستان داریم. آن زمان هنوز بحث ممنوعیت حضور بانوان جدی نشده بود. صورتجلسه‌ای با حضور علیپور و نصیری روسای فدراسیون انجمن‌های ورزشی و انجمن موی‌تای و ناطقی، نایب رییس فدراسیون به امضا رسید. مصوبات آن هم به این صورت بود که فدراسیون موظف شد مجوز حضور زنان با حجاب اسلامی را از فدراسیون جهانی دریافت کند و به معاونت بانوان ارجاع دهد. همچنین قرار شد در صورت فراهم شدن بسترها صرفا اعزام به مسابقه‌های جهانی ازبکستان صورت گیرد تا تصمیم نهایی گرفته شود. همه حاضران این صورتجلسه را امضا کردند، بعد گفتند که ساعات مسابقه‌های بانوان و مردان تفکیک شده است، در صورتی که هم فیلم مسابقه‌ها را دیدیم و هم کارشناسان‌مان در این رقابت‌ها حضور داشتند که متوجه شدیم این طور نبوده است.

معاون بانوان و ورزش همگانی وزارت ورزش و جوانان با تاکید بر اینکه در رشته‌های رینگی ضربه آزاد امتیاز دارد و این مسئله ضریب آسیب پذیری بانوان را بالا می‌برد، خاطرنشان کرد: مسئولان انجمن موی‌تای با همه تعهداتی که دادند رفتند و مسابقه ترکیبی از حرکات نمایشی روی رینگ انجام دادند و بعد گفتند که ملی‌پوشان با هم نسبت داشتند. چه ما حضور بانوان در این رشته را تایید می‌کردیم، چه نمی‌کردیم، آن‌ها مجوز این کار را نداشتند. ما حتی نوع لباس ورزشکاران را مشخص کرده بودیم. با این وجود همه مراکز فرهنگی ما را برای ارائه توضیحات خواستند و این ورزش را مغایر با ارزش‌های زن مسلمان دانستند. جو فرهنگی اطراف رینگ که ناشی از حضور زنان و مردان در اطراف آن است و نحوه‌ی تشکیل مسابقه‌های رینگی مناسب نیست. وقتی تیم ملی از این مسابقه‌ها برگشت با رییس فدراسیون جلسه گذاشتیم. همه مستندات هم موجود است. با در نظر گرفتن خرد جمعی نه رشته موی‌تای و کیک‌بوکسینگ بلکه رشته‌های رینگی مغایر با ارزش‌ها و شخصیت زن مسلمان دانسته شد که با اهداف ورزش زنان هم مغایرت دارد.

اکبرآبادی در واکنش به اظهارنظر “نصیری” رییس انجمن موی‌تای مبنی بر اینکه در هیچ کدام از جلسات وزارت ورزش در این باره، نماینده‌ای از فدراسیون انجمن‌های ورزشی حضور نداشته است به ایسنا گفت: صورتجلسه‌ی همه نشست‌ها با امضای نصیری، علیپور و ناطقی موجود است. فکر می‌کنم ایشان با موج ایجاد کردن و فضاسازی قصد این را دارد که فشار بیاورد. این تصمیم لغو نمی‌شود. چیزی که با ارزش‌های دینی مغایر است، مغایر است. ما هم محکم ایستاده‌ایم. من برای نصیری به عنوان برادر دینی ارزش قائلم و خواهش می‌کنم خارج از گود بایستد و از بیرون به این تصمیم نگاه کند. ما ورزش می‌کنیم که سالم باشیم و به کرامت اخلاقی دست پیدا کنیم و به فضائل پهلوانی برسیم نه اینکه از خصایص خوب فاصله بگیریم. از آغاز سال ۹۰ پنج دوره همایش منش اخلاق پهلوانی را برای دستیابی به این مهم برگزار کردیم.

منبع: ایسنا

Tags: ,

پاسخ دهید