فوتبال با روسری: مقاله ای از وبلاگ دختران بلومبرگ

ولوم:  هفته گذشته موفقیت بزرگی از زنان مسلمان در عرصه رقابت فوتبال رقم خورد. کشمکش در مورد مساله حجاب در بازی فوتبال از سال ۲۰۰۷ آغاز شد. در آن سال فدراسیون بین المللی فوتبال بازی زنان با حجاب را ممنوع کرد. پس از آن که مسولان  نظارت بر بازی‌های المپیک  در ماه جون گذشته حجاب بازیکنان فوتبال ایرانی را مغایر با  قوانین فیفا دانستند و آنان را از ادامه رقابت‌ها باز داشتند. این ممانعت درحالی رخ داد که نتیجه تمامی بازی‌های پیشین به نفع آن‌ها رقم خورده بود.
شاهزاده اردن علی بن آل حسین، یکی از نمایندگان فیفا، اظهار داشت که تصورش آن بوده که زنان مسلمان به قصد تحریم و بر اساس خواست خود از دور مسابقات کناره گرفته‌اند. به گفته او «فوتبال یکی از پرطرفدارترین ورزش‌های دنیاست که در دسترس همه است، ما نیز باید در این زمینه ابتکار عمل را به دست بگیریم و قوانین را تغییر دهیم. »
شاید بهتر است اشاره‌ای هم به تفاوت حجاب بازیکنان ایرانی و سایر زنان مسلمان داشته باشیم. حجابی که بازیکنان فوتبال ایرانی قصد داشتند رعایت کنند شالی بر روی سر یود. چیزی شبیه این تصویر:

حجاب در لغت به معنی جدایی است و برای توصیف نوع خاص پوششی که زن در برابر مردان به تن می‌کند به کار می‌رود. در بعضی کشورها از جمله ایران و عربستان سعودی زنان ملزم به رعایت حجاب در مکان‌های عمومی هستند. این حجاب با چادر که پوشش شبه دایروی بسته‌ای است که روی سر و شانه‌ها می‌افتد و یا برقع که کل بدن را می پوشاند، تفاوت دارد. این گونه خاص حجاب مشکلی در حرکات بازیکنان فوتبال به وجود نمی‌آورد.
به دلیل قوانین ایران بازیکنان نمی‌توانند براساس خواست شخصی‌شان و بدون حجاب بازی کنند. حجابی که بازیکنان ایرانی داشتند چیزی شبیه این بود:

فیفا ابتدا به دلیل خطرات احتمالی این نوع پوشش به آن اعتراض کرد، اما توضیح نداد این پوششی که فاصله کمی از بدن دارد چگونه می‌تواند خطرات احتمالی متفاوتی از بازیکنان با موی بلند ایجاد کند. از دید یک ناظر غیر حرفه‌ای به نظر می‌رسد که این نوع پوشش هیچ‌گونه اخلالی در حرکت یا دید جانبی بازیکنان ایجاد نمی‌کند. علاوه بر آن فوتبال زنان به مراتب کمتر از فوتبال مردان خشن است و احتمال گیرکردن حجاب بازیکنان به چیزی در حین بازی بسیار ناچیز است.
ممانعت فیفا، کارکردی شبیه قانون منع حجاب در فرانسه و ترکیه دارد: جلوگیری از اجبار زنان برای انتخاب پوشش. چه به حجاب معتقد باشیم وچه نباشیم، اجبار در نوع پوشش، زنان را از تصمیم‌گیری در مورد شخصی ترین مسائل‌شان باز می‌دارد. (من این را در هر دو مورد قوانینی که اجبار به داشتن پوشش یا نداشتن آن می‌کنند، می‌گویم.) درحالی که فیفا بازیکنان ایرانی را از ادامه رقابت‌ها منع می‌کند، گروه دیگری را هم که خودخواسته می‌خواهند حجاب داشته باشند، بازمی‌دارد. در هر دو حالت این قانون، قانونی محدودکننده به نظر می‌ رسد.
روز شنبه، شاهزاده علی بن آل حسین طرح‌هایی را برای حجاب امن‌تر به ایفاب (IFAB) بخش نهایی قانون‌گذاری در فیفا، ارائه کرد. فیفا در مجموع با طرح موافقت کرده و امیدواراست که تا جام جهانی ۲۰۱۴ به طرح قابل قبولی برای حجاب بازیکنان زن برسد. این خبر خوشی برای طرفداران ورزش زنان در تمام دنیا است: هرچه کسانی که می‌خواهند بازی کنند بیشتر باشند، فرصت‌های بیشتری نیز ایجاد می‌شود.

منبع: وبلاگ دختران بلومبرگ

ترجمه: نرگس.ا

Tags: , , , , , , ,

پاسخ دهید