ایران: تلاش یک زن برای شرکت در مسابقات سه گانه برای اولین بار پس از انقلاب ۱۹۷۹

شیرین گرامی که خود مربی این ورزش سه گانه است تلاش دارد با شرکت خود چهره دیگری از کشور مادری خود را برای جهانیان به نمایش بگذارد. شیرین قرار است در پوشش کامل که از سر تا پایش را می‌پوشاند، در این رقابت شرکت کند. لباسی که خود او روی آن کار کرده تا با قوانین مطابقت داشته باشد….

تلاش چهار ماهه شیرین گرامی دختر ۲۴ ساله‌ ایرانی برای شرکت در مسابقات جهانی سه‌گانه لندن به نمایندگی از ایران نتیجه داد و برای اولین بار جمهوری اسلامی در مسابقات بین المللی سه گانه نماینده خواهد داشت و امروز شیرین با پوشش اسلامی در این مسابقات شرکت خواهد کرد.

شیرین گرامی که خود مربی این ورزش سه گانه است تلاش دارد با شرکت خود چهره دیگری از کشور مادری خود را برای جهانیان به نمایش بگذارد.

این دختر جوان ورزشکار در کنار ۸۵۰۰ ورزشکار دیگر از ۸۳ کشور جهان در مسابقات جایزه بزرگ که در هایدپارک لندن برگزار می‌شود، با لباسی کاملا اسلامی شرکت خواهد کرد. او باید ۱۵۰۰ متر را شنا کند، ۴۰ کیلومتر را رکاب بزند، و در پایان ۱۰ کیلومتر را بدود.

شیرین پس از آنکه تلاشش به ثمر نشسته است، می‌گوید: «من می‌توانم با خیال راحت بگویم که بعد از همه‌ی این اتفاق‌ها، حالا یک آدم متفاوتی شده‌ام. هر چیزی در زندگی، بالا و پایین‌های خودش را دارد. مهم‌ترین درسی که من گرفتم این است که باید همیشه با خودم صادق باشم؛ به رویاهایم باور داشته باشم، و هرگز و هرگز، تسلیم نشوم.»

وی نیتش برای شرکت در مسابقات در لباس ایران را نیز این‌گونه شرح می‌دهد: «می‌خواهم روی دیگر ایران را نشان بدهم. درباره‌ی سرزمین مادری‌ام داستان‌های مثبتی هم وجود دارد.»

شیرین چهار ماه قبل به مقامات وزارت ورزش و جوانان در ایران نامه نوشت و تلاش کرد تا آن‌ها را متقاعد کند که اجازه‌ی حضور بانوان ایرانی در مسابقات جهانی سه‌گانه را بدهند. او برای این‌که از خواست خود دفاع کند، چند هفته قبل به ایران سفر کرد.

او یک روز پیش از بازگشتش به لندن، از تهران به گاردین گفته است: «وقتی من را پشت در اتاق‌شان دیدند، فهمیدند که چقدر درباره‌ی این خواستم جدی هستم و حاضرم برای عملی شدن آن هر کاری بکنم.»

این ورزشکار ایرانی ادامه داده که به شدت تحت تاثیر کارهایی قرار گرفته که ایرانی‌ها برای حمایت از او در این مدت انجام داده‌اند.

و سرانجام مقامات فدراسیون سه‌گانه ایران به شیرین گرامی گفتند که او می‌تواند در مسابقات لندن از طرف ایران شرکت کند.

او قرار است در پوشش کامل که از سر تا پایش را می‌پوشاند، در این رقابت شرکت کند. لباسی که خود او روی آن کار کرده تا با شرایط مورد نیاز دولت ایران مطابقت کند.

از سوی دیگر، برگزارکنندگان مسابقه‌ی جایزه بزرگ لندن قبول کرده‌اند که برای او چادری تعبیه کنند تا وی بلافاصله پس از خروج از آب، در آن بتواند لباسش را عوض کند و لباس مناسب “دوچرخه‌سواری” و پس از آن، “دو” را بپوشد.

شیرین گرامی معتقد است که مبارزه‌ی او در چند ماه اخیر برای گرفتن مجوز شرکت در این مسابقات، «یکی از سورئال‌ترین، غنی‌ترین، و روشن‌گر‌ترین تجربه‌های زندگی او بوده است».

در همین حال، مقامات اتحادیه جهانی سه‌گانه نیز با تاکید بر اهمیت خیلی زیاد برابری جنسیتی برای این اتحادیه، حمایت خود را از شیرین گرامی اعلام کرده‌اند.

ماریسل کاسادو، رییس این اتحادیه گفته است: «اتحادیه جهانی سه‌گانه (ITU) بی‌نهایت خوشحال و مفتخر است که از شیرین در رقابتش با دیگر شرکت‌کنندگان پشتیبانی می‌کند. او در این هفته از خودش شجاعت و مقاومت باورنکردنی نشان داد که بیان‌کننده‌ی ظرفیت‌های او است.»

وی اضافه کرده است: «اتحادیه ما به همراه شریک تجاری‌مان، آپسولو (UpSolut) با شیرین بر روی لباس ویژه‌ای که ایمن و در عین حال راحت باشد، کار کرده است. ما هم‌چنین در منطقه‌ی انتقال از شنا به دوچرخه‌سواری، یک اتاق تعویض لباس را برای او در نظر گرفته‌ایم.»

با این وجود، کاسادو در پایان خاطرنشان کرده که با وجود حمایتی که وزارت ورزش و جوانان ایران از شیرین گرامی برای شرکت در این مسابقه نشان داده، وی نمی‌تواند تایید کند که آیا فدراسیون سه‌گانه ایران، تاییدیه نهایی را در مورد او به برگزارکنندگان فرستاده است یا نه.

منبع: کلمه

Tags: , , , , , , ,

1 پاسخ به “ایران: تلاش یک زن برای شرکت در مسابقات سه گانه برای اولین بار پس از انقلاب ۱۹۷۹”

  1. بسیار زیبا و تاثیر گذار . باشد که شیرین عزیز الگویی باشد برای دیپر بانوان ایران عزیزمان و لعنت خداوند بر آنانی که محدودیت ها را آفریدند

پاسخ دهید