تونس: اسلامگرایان : دستاوردهای زنان را محترم می‌شماریم

آقای غنوشی وعده داد که فرصت بیشتری برای زنان فراهم کند تا نقش مهم‌تری در صحنه سیاسی کشور بازی کنند

راشد غنوشی، رهبر حزب اسلامگرای نهضت در تونس، برنده اصلی انتخابات روز یکشنبه، گفته است که حقوق اجتماعی که زنان تونس تا کنون به دست آورده‌اند، از آنها گرفته نخواهد شد.

آقای غنوشی وعده داد که فرصت بیشتری برای زنان فراهم کند تا نقش مهم‌تری در صحنه سیاسی کشور بازی کنند.

او همچنین خواهان برقراری و حفظ آرامش در شهر سیدی بوزید شد. پیشتر بین عده ای تظاهر کننده و نیروهای نظامی در این شهر درگیری‌هایی روی داد. تظاهرکنندگان به این موضوع اعتراض دارند که مسولان انتخابات، صلاحیت تعدادی از نامزدان انتخاباتی احزاب رقیب را لغو کرده‌اند.

سربازان برای متفرق کردن مردم تیر هوایی شلیک کردند. گزارشی از وارد شدن جراحت به تظاهرکنندگان داده نشده است.

کلویی آرنولد، خبرنگار بی‌بی‌سی در شمال آفریقا، می‌گوید که این تظاهرات، اعتبار انتخاباتی را که به گفته ناظران بین المللی در صلح و آرامش برقرار شده بود، خدشه دار کرده است.

نگرانی از تغییر سیاست‌ها

حزب اسلامگرای نهضت در انتخابات مجلس موسسان تونس که روز یکشنبه گذشته برگزار شد، اکثریت آرا را از آن خود کرد.

پس از اعلام این موفقیت، رهبران این حزب در تلاش بوده‌اند تا به سکولارها و سرمایه‌گذارانی که از بابت به قدرت رسیدن اسلامگراها در یکی از لیبرال‌ترین کشورهای جهان عرب نگران هستند، اطمینان خاطر بدهند که جایی برای نگرانی نیسj.

آنها به عنوان مثال تاکید کرده‌اند که نوشیدن مشروبات الکلی و یا پوشیدن مایوهای دو تکه در شهرهای ساحلی توسط جهانگردان را ممنوع نخواهند کرد و یا بانکداری اسلامی را جایگزین سیستم فعلی نخواهند کرد.

اما خبرنگار بی بی سی می گوید که با وجود این اطمینان خاطرها، پیروزی حزب نهضت، عده‌ای را در نقاطی از تونس نگران کرده که ممکن است این حزب در آینده روش خود را تغییر دهد.

راشد غنوشی در یک کنفرانس خبری گفت: “حزب نهضت تاکید می‌کند که خود را نسبت به حقوق زنان متعهد می‌داند، خود را نسبت به تقویت نقش آنها در تصمیم‌گیری‌های سیاسی متعهد می‌داند، و نمی‌خواهد که آنها دستاوردهای اجتماعی خود را از دست بدهند.”

او اضافه کرد که هیچ اقدامی برای وادار کردن زنان به استفاده از روسری انجام نخواهد گرفت.

حزب نهضت در انتخابات مجلس موسسان بیش از ۴۱ درصد آرا را به دست آورد که منجر به کسب ۹۰ کرسی از ۲۱۷ کرسی پارلمان شد.

گفته می شود که حزب نهضت در حال گفتگو با احزاب دیگر به منظور تشکیل دولت ائتلافی موقت است.

منبع: بی بی سی

Tags: ,

پاسخ دهید