فیفا: ممنوعیت حجاب، زنان را از فوتبال دور می کند.

ولوم: قوانین موجود علیه حجاب فوتبالیست‌های زن مسلمان، آنان را از فوتبال دور می‌کند.

به گزارش «رویترز» به نقل از شاهزاده علی، عضو اردنی کمیته اجرایی فیفا گفته است که ممنوعیت حجاب زنان فوتبالیست، زنان را از فوتبال دور می‌کند و اگر قانونگذاران فیفا درباره این مسأله، تصمیم جدیدی نگیرند، وضعیت بدتر می‌شود.

در حالی که در برخی ورزش‌های المپیکی مثل راگبی و تکواندو ـ که تحرک بالایی نیز دارند ـ زنان اجازه داشتن حجاب را دارند، در فوتبال به بهانه دلایل ایمنی جلوی حجاب گرفته شده است.

سال گذشته، تیم ملی فوتبال زنان ایران، از انجام مسابقه در برابر تیم اردن منع شد، زیرا بازیکنان ایران نپذیرفتند که پیش از آغاز بازی، حجابشان را بردارند. ایران در دور مقدماتی المپیک و بدون باخت در صدر گروه خود قرار داشت، ولی به دلیل مخالفت با حجاب این تیم، نتیجه چهار بازی دور دوم باخت سه، صفر به ضرر تیم ایران اعلام شد و امیدهای این تیم برای راهیابی به المپیک بر باد رفت.

شاهزاده ۳۶ ساله اردنی که جوان‌ترین عضو کمیته قدرتمند اجرایی فیفاست، گفته است: هر کسی باید حق داشته باشد فوتبال بازی کند و قوانین فیفا در این مورد باید اصلاح شود. به همین دلیل است که اصلاح این قانون در ماه آینده در اجلاس هیأت بین‌المللی فوتبال (IFAB) پیگیری خواهد شد.

این هیأت بین‌المللی که در سال ۱۸۸۶ تشکیل شده و مرجع نهایی تصمیم‌گیری درباره قوانین فوتبال به شمار می‌رود، از چهار عضو فیفا و چهار عضو اتحادیه فوتبال بریتانیا تشکیل می‌شود. تغییر قوانین نیازمند رأی شش عضو این هیأت است.

فیفا نگرانی از ایمنی فوتبالیست‌های زن را دلیل مخالفت با روسری کامل آنها دانسته است و به همین دلیل، تاکنون تنها پوشیدن یک کلاه کوتاه که گردن را نمی‌پوشاند، از سوی آن پذیرفته شده است. بسیاری این امر را سخت‌گیری بی مورد فیفا می‌دانند.

در نشستی که در سوم ماه مارس (نیمه اسفند) در انگلیس برگزار می‌شود، قرار است، حجاب طراحی شده به این منظور در هلند ارایه شود. عضو اردنی کمیته اجرایی فیفا، امیدوار است که پذیرش این طرح به ۶۵۰ میلیون زن محجبه امکان دهد، جایی در فوتبال داشته باشند.
منبع: الجزیره

Tags: , , , ,

پاسخ دهید