افغانستان: پنجاه دختر دانش آموز در پکتیا ‘مسموم’ شدند

مقامات وزارت معارف می‌گویند پنجاه دختر دانش آموز در پکتیا پس از استشمام بوی بد ‘مسموم’ شدند

پنجاه دختر دانش آموز در ولسوالی سمکنی ولایت پکتیا در جنوب شرق افغانستان “مسموم” شدند.

این رویداد امروز در مکتب ‘سیمین اکبری’ بزرگترین مکتب دخترانه در سیزده ولسوالی پکتیا رخ داده است.

روح الله سمون، سخنگوی والی پکتیا به بی‌بی‌سی گفت که پنجاه دختر در این رویداد مسموم شده‌اند.

او می‌گوید که دانش آموزان گفته‌اند شماری پس از استشمام بوی بد و شماری پس از خوردن آب مسموم شده‌اند.

کبیر حقمل، رئیس نشرات وزارت معارف/آموزش و پرورش افغانستان نیز می‌گوید که امروز صبح خبر مسمومیت پنجاه دختر دانش آموز در ولایت پکتیا به آنها رسیده است.

او می‌گوید که به اساس معلومات ابتدایی به دست آمده، این دانش آموزان پس از استشمام بوی بد ‘مسموم’ شده‌اند.

آقای حقمل گفت که وضعیت صحی دانش آموزان اکنون خوب است.

او گفت: “دختران مانند رویدادهای قبلی دچار تهوع، سرگیجه و احساس ضعف شده‌اند… هنوز تحقیقات جریان دارد بعدا معلوم می‌شود که آیا حوادث تلقینی بوده یا گاز یا بوی یا مسمومیتی در میان هست.”

پیش از این وزارت معارف در همچو رویدادها استشمام گاز کود حیوانی، گاز چاه فاضلاب و حوادث تلقینی روانی را از دلایل این حوادث خوانده است.

مسمومیت دختران دانش آموز در افغانستان

وضع صحی دختران دانش آموز در پکتیا، خوب گزارش شده است

در نزدیک به چهار سال گذشته بیش از دو هزار دختر دانش‌آموز افغان در ده‌ها مورد جداگانه دچار ناخوشی جمعی شده‌اند که در رسانه‌های داخلی و بین‌المللی “مسمومیت” گزارش شده است.

این رویداد در ولایات مختلف افغانستان گزارش شده اما این نخستین بار است که از مسمومیت دختران دانش آموز در ولایت پکتیا خبر داده می‌شود.

آقای حقمل می‌گوید که در رویدادهای سال جاری هیچ یک ‘مسمومیت’ ثابت نشده و تمام آنها یک نوع ‘حادثه تلقینی’ بوده است.

اما او تایید می‌کند که سال گذشته مواردی از مسمومیت در افغانستان ثابت شده که تا کنون عوامل و نوعیت آن از سوی مقامات وزارت بهداشت و مسئولان امنیتی مشخص نشده است.

او می‌گوید: “اگر موضوع را به طرف قضایای جنایی ببریم، افغانستان در هر بخش دشمنان خود را دارد. در حالتی که افغانستان قرار دارد هیچ دور از امکان نیست که دست مخربین به مکاتب هم برسد.”

اما او تاکید می کند که به اساس معلومات پزشکی و تخصصی به دست آمده، همچو رویدادها در اروپا و آمریکا نیز رخ داده که دلیل آن تلقین روانی یا “حمله عصبی جمعی” بوده است.

آقای حقمل می‌گوید که وزارت معارف هر دو امکان را رد نمی‌کند و در تلاش است که از تکرار همچو رویدادها به هر دلیلی که باشد جلوگیری کند.

وزارت معارف افغانستان در این راستا، به تازگی رهنمودی را منتشر کرد و در آن فروش هر نوع خوراکی و مشروبات در جلو در مکاتب و استفاده از عطریات در داخل کلاس‌ها را ممنوع اعلام کرد.

بی بی سی

Tags: , ,

پاسخ دهید