قطعنامه حقوق زنان سازمان ملل متحد با وجود واکنش های شدید به تصویب رسید

سازمان ملل متحد – کمیته مجمع عمومی‌ سازمان ملل متحد با اولین قطعنامه درباره  مدافعان حقوق زنان مانند ملاله یوسف زی‌، با وجود مبارزه و مخالفت‌های شدید برای تضعیف این اقدام، توسط ائتلافی شامل واتیکان ، موافقت کرد.

ائتلافی با رهبری نروژ، که طی‌ ماه‌ها این قطعنامه را آماده کرده بود، برای اینکه بر سر متن قطعنامه در ساعات آخر روز ۴شنبه ۲۷ نوامبر به توافق برسند،  مجبور به حذف عباراتی شد که “همه اشکال خشونت بر علیه زنان” را محکوم میکرد.

دیپلمات‌ها و فعالان گفتند: ملل آفریقایی، واتیکان، ایران، روسیه و کشورهای محافظ کار مسلمان تلاش کردند تا قطعنامه مصوب مجمع عمومی‌ کمیته حقوق بشر را تضعیف کنند.

کمپینی برای مدافعان حقوق زنان، در ماه‌های اخیر توسط افرادی چون ملاله و دنیس موکوگ، رشد قابل توجهی داشته است. ملاله دختر نوجوان پاکستانی به خاطر مبارزاتش برای تحصیل دختران، از ناحیه سر هدف گلوله نیروهای طالبان قرار گرفت و دنیس موکوگ، پزشکی‌ از جمهوری دموکراتیک کنگو به خاطر کمک‌هایش به قربانیان تجاوز، تعبید شد. اینان هر دو به عنوان نامزد جایزه صلح نوبل امسال اعلام شده بودند.

این قطعنامه همهٔ کشورها را فرا می‌خواند تا خشونت علیه  مدافعان حقوق زنان را علناً محکوم کنند، قوانینی‌ که مانع آنها است را اصلاح کنند و دسترسی‌ آزاد به اعضای سازمان ملل را برای این فعالان به وجود آورند.

گیر سجبرگ ، که رهبری مذاکره کنندگان دولت نروژ برای این قطعنامه را به عهده داشت گفت: جامعه بین‌المللی یک پیام روشن فرستاده است. این غیر قابل قبول است که مدافعان حقوق زنان را مجرم بشناسیم، بدنام کنیم و یا مانعشان شویم.

او افزود که هدف اصلی‌ حالا این است که اطمینان حاصل کنیم دولت‌ها به تعهدات خود در متن (قطعنامه) عمل می کنند.

سجبرگ افزود: “یک شکاف بزرگ بین واقعیت ها برای زنان شجاع جهان و آنچه امروز بر سر آن توافق شد وجود دارد. کار اصلی‌ اکنون شروع میشود.” مذاکرات بسیاری بر روی این متن انجام شد.

دیپلمات‌ها و فعالان گفتند: کشور‌های آفریقایی اصرار داشتند که به آداب و رسوم و سنت هاشان احترام گذشته شود. روسیه، ایران و چین خواستار عباراتی در متن بودند تا متذکر شود مدافعان حقوق (زنان) باید از قوانین ملی‌ کشور‌ها تبعیت کنند”

در نهایت نروژ موافقت کرد  پاراگرافی را حذف کند که می گفت دولت‌ها باید  ”به شدت همهٔ اشکال خشونت علیه زنان و مدافعان حقوق زنان را محکوم کنند و از استناد به آداب و رسوم، سنت‌ها و ملاحظات مذهبی‌ برای اجتناب از تعهدات خود خودداری کنند.”

دیپلمات‌ها گفتند: کشورهای آفریقایی نیز در مقابل، از اصلاحیه پیشنهادی خود مبنی بر اینکه مدافعان حقوق بشر باید در راستای “شرایط محلی” حرکت کنند انصراف دادند.

بیش از ۳۰ کشور اروپایی، از جمله بریتانیا، فرانسه، آلمان به عنوان حامیان مشترک این قطعنامه، در اعتراض به این عقب نشینی کناره گیری کردند.

ایسلند به عنوان حامی‌ قطعنامه باقی‌ ماند اما سفیر سازمان ملل آن، گرتا گونارسدتیر، این عقب نشینی را “یک نقطه ضعف” برای کمیته حقوق سازمان ملل نامید.

فعالانی که سخنرانی‌ها را نظارت میکردند گفتند: واتیکان مخالفت با بخش هایی از پیش‌نویس (قطعنامه) را رهبری کرد که درباره خطراتی است که فعالان سلامت جنسی‌ و باروری و حقوق جنسی‌ با  آن مواجه هستند.

گروه‌های (مدافع) حقوق بشر گفتند که کمیته سازمان ملل باید در مقابل این تغییرات با اقتدار ایستادگی می کرد. النور اپنشو از خدمات بین‌المللی حقوق بشر گفت: مدافعان حقوق بشر زنان وقتی‌ که حقوق جنسی‌ و حقوق جنسیتی را مورد توجه قرار می‌‌دهند، معمولا “سنت‌های مذهبی‌، ارزش‌ها و رسوم فرهنگی‌ ای را به چالش میکشند که طی آنها زنان  فرودست، انگشت نما و یا محدود می شوند.”

برندگان زن جایزه نوبل و افراد برجسته، گروهی از دولتمردان سابق از جمله رئیس جمهور سابق آمریکا جیمی کارتر و دبیر کل سازمان ملل متحد کوفی عنان همه در حمایت از این قطعنلمه سخن گفته بودند.

UN women’s rights resolution passed despite backlash

Tags: , ,

پاسخ دهید