بنیادگرایی بدون مرز؟

ولوم: معرفی کتاب بنیادگرایی بدون مرز؟ نوشته جولین تان

چند سال پیش ، گیتا ساگال فعال فمینیست ، بدنبال مشاجره ای راجع به همکاری سازمان عفو بین الملل با “زندانیان قفس”،  سازمانی که توسط معظم بگ یکی از نجات یافتگان زندان گوانتانامو تاسیس شده بود ،  پست خود را بعنوان سرپرست بحش جنسیت سازمان عفو بین الملل را ترک گفت .

گیتا ساگال نگرانی خود را در این باره اینگونه ابراز کرد که” بگ با وجود آنکه خود یکی از قربانیان نقض حقوق بشر به شمار می رود اما مدافع حقوق بشر هم نیست ” او در ادامه گفت ” دفاع از معیارهای شکنجه به طرز غیر قابل توجیهی توسط افراد و سازمان های سیاسی راستگرای اسلامی، عجین شده است .”

موضوعات ناراحت کننده بسیاری در این باره وجود دارد اما به طور خاص عبارت ” راست اسلامی” وپیچیدگی های مربوط به آن با حقوق زنان، مشکلات جدی ایجاد کرده است.

مسلمانان ساکن بریتانیا با تعصبات وحشتناکی روبرو هستند. گروهی تلاش می کنند این حساسیت خود را با برجسته کردن مباحث برابری جنسیتی و حقوق دگرباشان توجیه کنند، مثل مطالب بی شمار و علاقه وسواسگونه به بحث پوشیه و  نقاب که در روزنامه دیلی میل که سنگر مشهور تفکرات و فعالیت های فمنیستی بشمار می رود، چاپ می شوند.

بسیاری دیگر با انکار تفکرات ضد همجنسگرایی و زن ستیزی موجود در جامعه بریتانیا، آن را از واردات فرهنگ مسلمانان به این جامعه می دانند (در حالی که به عنوان مثال می دانیم که سردسته اصلی مخالفان ازدواج همجنسگرایان چه کسی بود و نیز می دانیم که اکثر اعضای مسلمان  پارلمان به نفع قانون ازدواج همجنس گرایان رای داده اند)

معرفی مسلمانان بعنوان عاملان اصلی مخالف حقوق زنان نادرست و خطرناک است . اما آیا این بدان معناست که جنبش های اسلامی بنیادگرا و راستگرا وجود خارجی ندارند یا نباید به آنها اشاره کرد؟

بازماندگان خشونت بنیادگراهای الجزیره که در حمایت از گیتا ساگال بیانیه ای داده اند ، بدون شک با این ایده موافق نیستند .

همانطور که در زیر در این رابطه گفته ام :

جنبش های سیاسی بنیادگرای راستی وجود دارند که تلاش می کنند تحت نام یک مذهب فعالیت کنند و اسلام دارای مصونیت خاصی در این رابطه نیست . شناسایی این جنبش ها و خطر و تهدیدی که آنها برای حقوق و تساوی انسانها علی الخصوص زنان و اقلیت های جنسی دیگر دارند (آنطور که فهمیده ام گرچه واضح است که سخنگوی آن دسته نیستم ) محکم ترین دلیل برای وجود سازمانی مانند ” زنان مخالف بنیادگراها” است .

آیا کوچکترین شکی به وجود راست مسیحی خصوصاً در ایالات متحده دارید ؟ همچنین گروه های راستگرای هندویی  چون سری رام نیز وجود دارند که خبر پر سر و صدای حمله آنها به زنان در میخانه واقع در منگلور در رسانه هاپخش شد . بنابراین بله جنبشهای بنیادگرای اسلامی (به عنوان مثال گروه ” جماعت اسلام” ) نیز وجوددارند و بعضی از آنها در بریتانیا مستقر هستند . اگر سازمانی مداوم به(مثلاً) پت رابینسون با اثبات و دلیل استناد می کرد آیا خود شما باور نمی کردید که تلاش آنها در راستای حقوق بشر جهانی است ؟

من دوباره در مورد این موضوعات شروع به نوشتن کرده ام زیرا مریدیت تکس ، نویسنده فمینیست کتابی در رابطه با ارتباط این جنبش ها با حقوق زنان نوشته است و به زودی آن را وارد بازار می کند:

امروزه و در جوامع آکادمیک و چپگرا آنان که فمنیست های مسلمان در جوامع دیگررا نقد می کنند  ممکن است متهم به تقویت ایده ” قربانی وحشی ناجی ” یا مدافع حمله ایالات متحده شوند . این موضوع تمام کسانی را که با افرادی که در زمینه دفاع از حقوق زنان در آفریقای شمالی یا پاکستان فعالیت می کنند در شرایط سختی قرار می دهد . ..

در زمان حمله های راستگراها(ی امریکایی) به مسلمانان – یا کسانی که گمان می رود مسلمانند – چگونه کسی می توانست درباره نقض حقوق بشر انجام گرفته توسط راستگرایان اسلامی حرف بزند بدون انکه آتش نفرت آنها را شعله ور کند ؟

وقتی ایالات متحده از ظلم و ستم روا رفته به زنان مسلمان برای تقدیس جنگ استفاده می کند چگونه میتوان انسجام فمنیسم را بدون تقویت عقاید شرقی (اورینتالیسم) و استعمارجدید (نئوکپیتالیسم) تمرین کرد؟

وقتی ایالات متحده بر اساس گمانه زنی ها ، جهادی ها را مقصر قتل ها میداند ، آیا مدافعان حقوق بشر می بایست نگران ابراز خشونت از همان جهادی ها باشند یا بر روی خشونت های ایالات متحده تمرکز کنند؟

وقتی از اسلام راستگرا حرف می زنیم منظورمان چیست ؟ به تعریف من: ”  طیفی از جنبش های تراملی (ترنس نشنال) سیاسی است که هویت های سیاسی را با هدف تشکیل یک دولت مذهبی هدایت می کند …”

بجای تظهیر و حمایت از راست اسلامی به نام مبارزه با استعمار و سرمایه داری  ، ما استراتژی اتحاد با جنبش های دمکراتیک موجود،اتحادیه های کارگری ، اقلیت های مذهبی و جنسی و فمنیستی در جهان جنوب را پیشنهاد می کنیم، هم دربرابر نولیبرالیسم و هم بنیادگرایی مذهبی.

منبع: اف وورد

ترجمه: عا. پد

Tags: , , , , , ,

پاسخ دهید