ایران: راهیابی زنی با پوشش متفاوت، به شورای شهر تهران

در میان ۳۱ راه‌یافته‌ به چهارمین شورای شهر تهران، نام سه زن نیز دیده می‌شود. الهه راست‌گو، نماینده دور پنجم مجلس شورای اسلامی، معصومه آباد، عضو کنونی شورای شهر تهران و فاطمه دانشور که از او به عنوان یکی از «ثروتمندترین زنان ایران» نام برده می‌شود. اما فاطمه دانشور که امروز به نماد زن موفق ایرانی تبدیل شده کیست؟

فاطمه دانشور، ۳۹ ساله، در خانوده‌ای سنتی به دنیا آمد. او بعد از اخذ لیسانس مدیریت خدمات بهداشت و فوق لیسانس بازرگانی ابتدا در ایران خودرو مشغول به کار شد و پس از مدتی با پس‌اندازهای قبلی و فروش منزل مسکونی‌اش اقدام به تاسیس یک شرکت بازرگانی در زمینه واردات و صادرات اسباب بازی کرد اما در این راه موفق نشد و در عرض چندماه شکست خورد و با ۳۰ میلیون تومان بدهکاری همه چیزش را از دست داد.

خانم دانشور در سال ۸۱، با مهلت گرفتن از طلب‌کارانش مجددا به فعالیت اقتصادی روی آورد و توانست طی مدت یک سال بخش بزرگی از بدهی‌هایش را پرداخت کند.

او که در همان سال ازدواج می‌کند، به همراه همسرش، و دو شریک چینی شرکت «سپهر آسیا» را تاسیس کردند و پس از ماه‌ها بررسی در سال های ۸۲ و ۸۳ درباره امکان صادرات کالا از ایران به چین، سرانجام روی صادرات «سنگ آهن» و «مواد معدنی» متمرکز شدند. برای ارسال سنگ آهن به یکی از طرف های معامله در چین، دست به ریسک اقتصادی بزرگی زدند و با داشتن تنها ششصدهزار تومان وجه نقد، پای قرارداد شش میلیاردی را امضا کردند که این معامله سود سرشاری را برای آن‌ها به دنبال داشت.

با توسعه فعالیت روی معادن، اینک سپهر آسیا دارای هفت شرکت هولدینگ مواد معدنی است و پروانه بهره‌برداری از سه معدن در استان‌های کرمان، زنجان و سمنان را دریافت کرده است.

خانم دانشور، همچنین مدیرعامل موسسه خیریه مهرآفرین است که به گفته خودش، یک چهارم سود فعالیت‌های تجاری‌اش را به این موسسه اختصاص می‌دهد و هم‌اکنون بیش از ۱۵۰۰۰ خانوار تحت پوشش این موسسه هستند. عمده‌ی فعالیت‌های موسسه بر «کودکان بی‌سرپرست» یا «بدسرپرست» تمرکز یافته است.

وی که ابتدا قصد نامزدی برای انتخابات مجلس را داشت، پس از آن‌که با مخالفت همسرش از این امر منصرف شد، در اسفند ۸۹ به عضویت هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران درآمد و از آن زمان بود که مورد توجه رسانه‌ها قرار گرفت.

او یک بار در یکی از مصاحبه‌هایش به محدودیت‌های شغلی برای بانوان اشاره کرده وبا بیان خاطره‌ای گفته بود: «برای نخستین بار برای خرید به فولاد مبارکه اصفهان رفته بودم. تمام هیات همراه من را راه دادند و به من که یک زن بودم، اجازه ورود ندادند. خواهی، نخواهی سه تابلو در ذهن من نقش بست: کشیدن سیگار ممنوع، آشغال ریختن ممنوع و ورود زنان ممنوع. برای چی ما باید این قدر تحقیر شویم؟»

فاطمه دانشور، پس از اعلام کاندیداتوری برای انتخابات شورای شهر تهران، وعده داده بود که در صورت عضویت در این شورا، دغدغه‌های کودکان و زنان در معرض آسیب‌های اجتماعی را پیگیری کند.

او که نامش در لیست ۳۱ نفره اصلاح‌طلبان برای شورای شهر تهران قرار داشت، سرانجام موفق شد با کسب ۱۴۴ هزار و ۷۹۲ رای، و با کسب رتبه شانزدهم، به عضویت دور چهارم شورای شهر تهران در بیاید.

تصاویر برگزیده‌ی تقاطع از این بانوی ثروتمند و موفق را در آلبوم زیر ببینید.

Tags: , ,

پاسخ دهید