عربستان سعودی: زنان سیل فیلم‌های رانندگی خود را به رسانه ها سرازیر کردند

 العربیه انگلیسی

فعالان حقوق زنان عربستان پنج شنبه عکس ها و ویدئو های خود از پشت فرمان را، در مخالفت با ممنوعیت رانندگی زنان در این کشور پادشاهی، بر روی وب سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی قرار دادند.

تکاپو و تقلای ایجاد شده در شبکه‌های اجتماعی دو روز پس از زمانی به راه افتاد که سه زن از اعضای مجلس شورای عربستان سعودی درخواست دادند که این مسأله در دادگاه به بحث گذاشته شود.

بر اساس گزارش العربیه، زنانی  که در کمپین روز سه شنبه شرکت کردند، تماشاچی‌هایی نیز داشتند که [از این حرکت آن‌ها] استقبال می کردند. یک ویدئو مادری که در حال فیلم‌برداری از دخترش “عزه” هنگام رانندگی بود را نشان می‌داد.

در حال حاضر قانون مشخصی برای جلوگیری از رانندگی زنان در عربستان سعودی وجود ندارد، اما آن‌ها نمی‌توانند برای گرفتن گواهینامه‌ی رانندگی درخواست کنند و در گذشته نیز زنانی که پشت فرمان ماشین می‌نشستند به جرم‌های مرتبط با [اخلال] در نظم عمومی و اعتراض سیاسی دستگیر می‌شدند.

یک زن فعال عربستان سعودی، که می‌خواست ناشناس بماند، به رویترز گفت پخش تصاویر و ویدیوهای رانندگی زنان بخش اول از کمپین دو بخشی است که برای تغییر در نگرش موجود در کشور [در قبال رانندگی زنان] به راه افتاده است. این فعال ادامه داد، در مرحله‌ی دوم قرار است زنانی که اصالتاً از عربستان صعودی هستند در تاریخ ۲۶ اکتبر با گواهینامه‌ی بین‌المللی رانندگی خود پشت فرمان بنشینند.

العربیه گزارش می‌دهد که در کمپین اخیر ۱۵۰۰۰ امضا برای اجازه به زنان برای رانندگی جمع شده است. بعضی طرفداران محافظه‌کار ممنوعیت رانندگی زنان معتقدند صدور مجوز رانندگی برای زنان اختلاط میان دو جنس را تشویق کرده  و در نهایت اخلاقیات جامعه را تهدید می‌کند. مخالفان معتقدند این ممنوعیت هزینه‌ی اضافی استخدام راننده را بر خانواده‌ها تحمیل می‌کند و اضافه می‌کنند این کار  زنان را در انجام کارهای روزانه‌ی خود با سختی مواجه می‌کند.

مجلس شورای عربستان سعودی درخواست سه عضو زن خود مبنی بر به بحث گذاشتن موضوع رفع ممنوعیت از رانندگی زنان را در روز سه شنبه رد کرد. این مجلس که متشکل از ۳۰ عضو زن از میان ۱۵۰ عضو است، موضوع را «نامربوط» برای بحث و خارج از حوزه‌ی  اختیارات وزارت حمل و نقل اعلام کرد.

Saudi women flood social media with driving videos, pictures

 

مترجم: آسیه حائری

Tags: , , ,

پاسخ دهید